loading

Zdravlje usne šupljine ogleda se ne samo u odsutnosti karijesa, nego i u zdravoj sluznici, tj.zubnom mesu. Pojava krvarenja desni, neugodnog zadaha ili pomičnost zuba, neki su do znakova da sluznica nije zdrava i da je potrebna stomatološka intervencija i nadzor.

Što je gingivitis?

Nepravilno četkanje rezultira pojačanim nakupljanjem mekih naslaga na zubima, koje već u ovoj fazi uzrokuju upalu zubnog mesa, tzv. gingivitis, i predstavlja početni stadij upale. Zbog upale zubno meso je pojačano prokrvljeno, zbog čega ima izraženo ružičastu do ljubičastu boju, te krvari prilikom četkanja.

Što je parodontitis?

Ukoliko se gingivitis nastavlja, uz neke faktore rizika, poput pušenja, dijabetesa, genetske predispozicije, specifičnosti osobnog imunosnog sustava itd., upala zubnog mesa napreduje i zahavća kost, što nazivamo parodontitis. Kost ne bubri poput zubog mesa, nego reagira razgradnjom, zbog čega nastaju svima poznati parodontni džepovi, u kojima se zadržavaju meke i tvrde naslage (kamenac), bakterije i njihovi toksini, te hrana koju pacijenti vrlo teško mogu ukloniti.

Koja je razlika između gingivitisa i parodontitisa?

Gingivitis se lako ispravlja ukoliko se obratite stomatologu na vrijeme kako bi se zubi temeljito očistili od svih naslaga, te kako biste dobili upute u ispravnu oralnu higijenu koju treba uvesti u svoju dnevnu rutinu. Zubno meso se oporavlja nakon čišćenja, te ostaje zdravo sve dok se pacijent drži uputa.

Parodontitis ostavlja posljedice – povučeno zubno meso, resorbirana kost, džepovi, zubi izduženog izgleda, pomičnost (znak već vrlo uznapredovalog parodontitisa)… Čišćenje, pravilna oralna higijena, i redovite kontrole glavni su alati kojima se usporava tijek bolesti, a zubi čuvaju u ustima.

Upaljeno zubno meso predstavlja rizik za cijeli organizam, s obzirom na pojačan protok krvi, te nakupljene bakterije i njihove štetne metabolite koji prodiru u krvotok, i tako krvlju odlaze dalje u cirkulaciju. Parodontitis se dovodi u vezu sa srčanim bolestima, infekcijama dišnog sustava, rezistencijom na inzulin, zloćudnim stanjima probavnog trakta, pa čak i komplikacijama u trudnoći, stoga se na vrijeme informirajte o stanju zubnog mesa u Vašim ustima i imajte na umu da je prevencija zaista pola zdravlja.

contact us
Kontaktirajte nas